SaS chce nárokovateľné eurofondy. Čo to vlastne znamená?

Bežný občan na Slovensku dobre pozná neduhy eurofondov. Rozkrádanie, korupcia, podvody, úplatky, byrokracia. 15 rokov čerpáme eurofondy a toto je dnešný stav. Problémy boli rovnako za Dzurindu aj za Fica. Najväčšie eurofondové škandály patria bezpochyby Slotovej aj Dankovej SNS. Aby sa viac toto neopakovalo, prinášame v Návode pre lepšie Slovensko konkrétne riešenia aj v oblasti eurofondov.

Naším riešením na potlačenie korupcie a dosiahnutie lepšieho a efektívnejšieho čerpania je uplatňovanie tzv. princípu nárokovateľnosti.

Čo znamená NÁROKOVATEĽNOSŤ?

1. JASNÉ STRATÉGIE – základným predpokladom je stanovanie jasných a presných cieľov, na ktoré chceme využiť eurofondy, vrátane ich kvantifikácie pre jednotlivé odvetvia. Žiadatelia a štát budú vopred vedieť, aké projekty sa budú podporovať. Slovensko dnes musí vedieť, koľko potrebuje odkanalizovať obcí, koľko chce rekonštruovať škôlok, koľko kilometrov ciest chce opraviť.

2. LEN JEDNA PODMIENKA – jediným kritériom na poskytnutie eurofondov bude splnenie podmienok vo výzve. Ak ich žiadateľ splní, má na eurofondy NÁROK.

3. ISTOTA – žiadateľ z verejného sektora bude mať istotu, že po splnení všetkých stanovených podmienok, bude jeho projekt automaticky podporený.

4. ŽIADNA SÚŤAŽ – doteraz sa o eurofondy súťažilo. Prečo má primátor Galanty súťažiť s primátorkou Sniny, kto napíše lepší projekt? Pri verejných statkoch súťaž nie je žiaduca.

5. KONIEC KORUPCIE A KLIENTELIZMU – o podpore projektu už nebude rozhodovať hodnotiteľ, takže žiadateľ nepotrebuje hľadať politickú podporu ani uplácať úradníkov.

6. SPRAVODLIVOSŤ – politické tričko bude nepodstatné. Prideľovanie našim ľudom sa eliminuje. Rovnaké podmienky a šance pre všetkých.

7. LEPŠIE ČERPANIE EUROFONDOV – výrazne sa zrýchli čerpanie, lebo mesiace posudzovania odpadnú.
Sas tiež presadzuje vytvorenie jednej národnej agentúry pre eurofondy. Výsledkom by mali byť jednoduchšie, jednotné procesy a vyššia transparentnosť.

Celú tlačovú konferenciu si môžete pozrieť TU:

Nižšie dane a viac peňazí pre ľudí

Nižšie dane a viac peňazí pre ľudí ? Dnes sme predstavili náš program pre zdravšie verejné financie. Chceme lepšie ponikateľské prostredie pre žinvnostníkov, podnikateľov i nových investorov. Chceme, aby štát nebral ľuďom z výplaty takmer polovicu. Chceme, aby ostalo v peňaženkách všetkých ľudí viac peňazí ?✌

Uverejnil používateľ Sloboda a Solidarita Pondelok 10. februára 2020

Nárokovateľnosť je zbraň proti korupcii a klientelizmu. Takto dokážeme odstaviť skorumpovaných politikov a úradníkov a dosiahnuť v čerpaní eurofondov transparentnosť. Samozrejme, že si to nájde svojich kritikov, ktorí budú mať sto dôvodov, prečo sa tento princíp nedá uplatniť. Hlavne u politikov a konzultačných firiem, ktorým súčasný stav vyhovuje. Ak ale chceme negatívne javy v eurofondoch odstrániť, nemáme inú šancu, len začať uplatnovať tento princíp. Jeho prednosťou nie je len obmedzenie korupčného správania, ale aj výrazne zrýchlenie čerpania. Toto je naša úloha a výzva po voľbách 2020.