Komentár Jána Rudolfa: Eurofondová mafia na Slovensku

Viete, kto zodpovedá za eurofondy na Slovensku? Kto riadi ich čerpanie? Vláda a ministri, píše Ján Rudolf.

Udalosti posledných dní nám naplno odhalili, ako a kde končia eurofondy určené pre slovenský vidiek. Biskup z Košíc v pohrebnej kázni povedal, že nezriadená láska k peniazom to zapríčinila.

Bezcitná láska. Je hrozné, že takáto chorá láska k peniazom dokáže vyvolať toľko nenávisti a zla, že premení mladý ľudský život na smrť. A je to nielen tragédiou človeka, ale aj spoločnosti.

Slovensko utrpelo ďalšiu ranu. To, čo sa tu roky skrývalo a o čom sa tu roky aj vedelo, vyplávalo na povrch. Eurofondy končia v rukách mafie a záujmových skupín. Eurofondy sa prideľujú netransparentne a ich najhoršia vlastnosť sa volá klientelizmus. Eurofondy nezmierňujú regionálne rozdiely, ale napĺňajú bankové kontá.

Viete, kto zodpovedá za eurofondy na Slovensku? Kto riadi ich čerpanie? Vláda a ministri. Každé ministerstvo alebo jemu podriadená agentúra manažuje svoj program, prostredníctvom ktorého tečú eurofondy do našich regiónov. A rozhodujú aj o tom, komu tieto peniaze priklepnú.

A takto bolo rozhodnuté aj pri nástenkovom tendri, pri sociálnych podnikoch, pri fotovoltaických elektrárňach, pri miliarde na informatizáciu, pri firme StarEU, pri Plavčanových projektoch, pri kauze Babindol a samozrejme aj v prípade Talianov na východnom Slovensku. V podstate o každom jednom projekte sa rozhoduje na príslušnom ministerstve. Bez podpisu ministra sa žiadny projekt nefinancuje. Z toho je zrejmé, že chápadlá regionálnych „podnikateľov“ musia zákonite siahať až k politikom, ak si chcú niečo vybaviť.

Obraz prideľovania dotácií na východnom Slovensku sa však netýka len Talianov z Kalábrie. Sú len nepatrným zlomkom a malou súčasťou mozaiky fungovania eurofondov na Slovensku. Máme tu ešte aj Čechov, Nemcov, Rakúšanov, Dánov, Francúzov, ale aj iných. A hlavne, máme tu seba samých.

Slovenských mafiánov, oligarchov, podvodníkov, DPH-čkárov, kvázi veľkopodnikateľov a pochybných investorov. Máme tu aj malých a stredných podnikateľov podporujúcich politické strany a ich predstaviteľov, máme tu vyvolených primátorov a starostov. Títo všetci dostávajú eurofondy v podobe poľnohospodárskych dotácii, grantov na nákup strojov a zariadení, príspevkov na pochybné inovácie, nerealizovateľný výskum, predražené cesty a diaľnice, čističky a skládky, chodníky, ktoré nikam nevedú, alebo kúpaliská, ktoré nefungujú.

Chápadlá všetkých siahajú do politiky. Toto je odkaz týchto dní. Toto je pre mňa posolstvo novinára, ktorý chcel slušné Slovensko. Mafia je v Michalovciach, aj v Bratislave.